Minulý týždeň 16. novembra sa v rámci 15. československej konferencie reprodukčné gynekológie a 26. sympózia asistovanej reprodukcie, ktorá sa konala v Brne, odohrala zaujímavá debata. Témou bol prístup osamelých a homosexuálnych osôb k asistovanej reprodukcii.
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., riaditeľka kliniky bola v tomto pomyselnom súboji za, zatiaľ čo psychologička Hana Konečná bola proti.
- Prečo sa táto téma rozoberalo?
- Prečo povoliť metódy AR single ženám?
- Vývoj detí
- Obchádzanie zákona a ochrana mužov
- Sociálna podpora žien
- Tradičný model rodiny
- Čo na to legislatíva?
Prečo sa táto téma rozoberalo?
Téma prístupu lesbických a single žien k metódam asistovanej reprodukcie je v poslednej dobe hojne rozoberanú tému. Ministerka práce a sociálnych vecí Michaela Marksová totiž pred časom uviedla, že by chcela do konca volebného obdobia znení tohto zákona zmeniť.
Prečo povoliť metódy AR single ženám?
Vývoj detí
Prvým argumentom, ktorý MUDr. Kateřina Veselá vo svojej reči uviedla bol zameraný na vývoj detí vychovaných lesbickými pary. Ten sa podľa vykonaných psychologických štúdií nijako zásadne nelíši od vývoja detí z iných rodín. Záleží skôr na spôsobe výchovy.
Obchádzanie zákona a ochrana mužov
„Prakticky každý reprodukčný špecialista má skúsenosť so ženami, ktoré majú záujem o liečbu samostatne. Ženy si dokážu so znením zákona poradiť už teraz, „uviedla MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Ako problém ale vidí spomenutí fiktívneho partnera. „Ten podpisuje vyhlásenie, že chce s partnerkou dieťa bez toho, aby bol skutočným partnerom. Robí to potrebné z priateľstva k onej žene. My nemáme mechanizmy, ako to dokázať, ako to riešiť, alebo súdiť. “
„Obmedzenia je preto zbytočná a dochádza k obchádzaniu zákona“, to je podľa Veselé nedôstojné a nebezpečné pre pacientky i centra.
Sociálna podpora žien
Častý argument proti povoleniu AR single ženám sa týka potreby sociálnej podpory zo strany štátu. Ten podľa doktorky Veselé ale nie je na mieste, pretože rad single žien, ktoré majú záujem o liečbu pomocou anonymného darca, je zaistených a podporu nepotrebuje a žiadať ju nebude.
Tradičný model rodiny
„Vieme, čo je to správna rodina? Dosť často ju posudzujeme podľa toho, ako žijeme sami. Mali by sme ju ale vnímať inak a pripustiť ako záujemcov o liečbu ART nielen pár, ale aj ženu samotnú, „uviedla Kateřina Veselá u ďalšieho argumentu, ktorý sa týkal tradičného modelu rodiny. Ten sa podľa riaditeľky kliniky zrútil už pred sto rokmi a ľudia sa vytvára nové modely spoločenstvo a tzv. „zošívané“ rodiny. Podľa Veselé tomuto zabrániť nejde, a je teda lepšie nechať žiť tradicionalistov tradične a alternativce alternatívne.
Čo na to le gislatíva?
Spoločnosť lekárskej genetiky, sekcie asistovanej reprodukcie, podala pozmeňovací návrh v Zákonu č. 373/2011 Zb., § 6 o špecifických lekárskych službách .: Umelé oplodnenie možno vykonať žene v jej plodnom veku, ak jej vek neprekročil 49 rokov, a to na základe písomnej žiadosti ženy a mužov, ktorí túto zdravotnú službu plánujú podstúpiť spoločne (ďalej len „neplodný pár“) – a bolo pridané alebo na základe žiadosti ženy, ktorá nezotrváva v dobe liečby v právoplatne uzavretom manželskom zväzku a ak túto zdravotnú službu plánuje podstúpiť samostatne, s použitím spermií anonymného darca.
Riaditeľka kliniky uviedla, že ďalej je to len na poslancoch, aby rozhodli.
Na samý záver riaditeľka kliniky REPROMEDA uviedla:
„Súčasná reprodukčná medicína môže pomôcť „same sex“ párom a single ženám k dôstojnej ceste ako mať deti, umožnime im to teda.“